På vores kurser kommer vi ud til jer og arbejder direkte i jeres egne løsninger – uanset om I er helt nye brugere eller allerede er erfarne og vil et spadestik dybere. Alle kurser afholdes med ubegrænset antal deltagere fra jeres organisation, og er der ønske om individuel opfølgning efter kurset, så er dette inkluderet, så vi kan hjælpe jer godt videre i praksis.
Kursusvarighed og priser:
4 timers kursus – kr. XXXXX
6 timers kursus – kr. XXXXX
Book jeres næste kursus (klik her)
Priserne er vejledende, eksklusiv moms og kan variere afhængigt af lokation og jeres konkrete ønsker til varigheden.
På dette kursus i Feliks arbejder vi direkte i jeres egen løsning med de funktioner, I bruger i hverdagen. Det betyder, at alt, hvad vi gennemgår, tager udgangspunkt i jeres faktiske data, arbejdsgange og udfordringer – ikke generiske eksempler, der ikke ligner virkeligheden. Kurset kan både fungere som en introduktion for nye brugere, der skal godt fra start, og som et “turbokursus” for erfarne brugere, der gerne vil have finpudset rutinerne og opdage nye muligheder i systemet. Vi tilpasser tempo og indhold efter jer, så alle deltagere får noget ud af det – uanset udgangspunkt.
Undervejs kan vi fx arbejde med oprettelse og håndtering af hold og aktiviteter, tilmeldinger, kommunikation med deltagere, ventelister, rapporter og jeres hjemmeside i Feliks. Vi tager udgangspunkt i konkrete cases fra jeres hverdag, så deltagerne kan genkende situationerne og hurtigt omsætte det lærte til praksis.
Målet er, at I går fra kurset med større tryghed, bedre overblik og flere genveje i Feliks – og måske også et par “aha-oplevelser” undervejs. Kort sagt:
Et kursus, der giver mening dér, hvor I arbejder til daglig.
På dette kursus arbejder vi KREATIVT direkte i jeres egen hjemmeside, så alt, hvad vi laver, kan bruges med det samme. Vi har fokus på både design, opbygning, indhold og vedligeholdelse – og vi bruger bl.a. Canva til at skabe enkle, visuelt stærke elementer som bannere, billeder og grafik, der passer til jeres profil. Vi kigger på, hvordan I kan bruge video til at fortælle historier, præsentere aktiviteter eller skabe mere liv på siden, og hvordan struktur og menupunkter kan gøre det nemt for besøgende at finde rundt.
Samtidig arbejder vi med tekster, billeder og nyheder, så hjemmesiden opleves opdateret, indbydende og relevant for jeres målgruppe. Kurset tilpasses jeres behov og niveauer. Det kan både være for jer, der lige er begyndt at arbejde med hjemmesiden, og for jer, der gerne vil tage næste skridt og gøre udtrykket endnu skarpere og mere gennemført.
På dette kursus får I ikke en standardpakke, men en pose blandede bolsjer sammensat efter jeres behov. Vi tager udgangspunkt i den måde, I arbejder på i dag, så I går derfra med mere overblik, større tryghed og konkrete genveje i Feliks, der sparer tid i hverdagen.
Indholdet kan fx være de grundlæggende funktioner i Feliks – oprettelse og håndtering af hold, deltagere, ventelister, beskeder og tilmeldinger – eller vores udvidelsespakker som Grejbank, Jobbank eller design på hjemmesiden. Undervejs arbejder vi med konkrete eksempler fra jeres egen hverdag, så det bliver praksisnært og direkte anvendeligt.
Kurset passer både til nye medarbejdere og erfarne brugere, der vil opdage nye muligheder. Stemningen er uformel, og der er plads til alle spørgsmål.
Kort sagt: I får en pose blandede bolsjer, hvor alle smager af noget, I kan bruge.
På dette kursus får I ryddet op og kommer godt fra start med jeres data i Feliks. Vi arbejder med funktionen “Statistik og Data”, så I får overblik over ungdomsskolens holdtilmeldinger, aktivitet, deltagere og mønstre på en enkel og brugbar måde.
Vi gennemgår også import af elevdata fra csv-filer, så I kan sikre, at stamdata er opdaterede, korrekte og samlet ét sted – uden unødigt tastearbejde. Undervejs kigger vi på, hvordan I kan bruge statistikken aktivt i planlægning, ledelsesinformation og dialog med politikere og samarbejdspartnere.
Kurset er praksisnært og tager udgangspunkt i jeres egen løsning, så vi arbejder med rigtige data og konkrete eksempler. Målet er, at I går herfra med en frisk start, ryddet op i systemet og nye idéer til, hvordan data kan bruges som et aktivt redskab i jeres hverdag.
Gode beslutninger starter med gode data
Send os en besked om, hvornår og hvilket kursus I ønsker at gennemføre – så vender vi tilbage med et skræddersyet tilbud. Har du spørgsmål, er du altid velkommen til at ringe til os på 70 27 19 70.